Erinevalt traditsioonilistest jalanõudest, mis piiravad varvaste liikumist, toetuvad varvasbotased kogu jala lihaskonnale, et tasakaalustada ja liigutada keha üle mitmesuguste pindade, nagu näiteks sakilised kivid või langenud puutüved. Olemuselt on see nagu tugevdatud sokk, mille paindlikkus võimaldab varvastega haarata ümber esemete ja saavutada seeläbi tasakaal.

Kuna üks vale samm nende “imesussidega” võib tähendada jalavigastust terava kivi, ogaliste taimedega või pahkluu väljaväänamist, sunnivad Vibram FiveFingersi jalanõud sinu aju ja keha jalgadega koostööd tegema. Jalad ei ole kaitstud paksu ja mugava tallaga ja see sunnib ülejäänud keha ennast kokku võtma ja eemaldama lodevuse, et teha teadlikke ja kontrollitud liigutusi, mis nõuavad aga suuremat vaimset keskendumist ja stabiliseerivate lihaste tööd.

Dünaamiline protsess, kus kõik kehaosad töötavad põrutuste vähendamiseks kooskõlas, õpetab sind austama enda jalgu ja seda, kuidas organism töötab terviklikult. Sinu aju peab looma uusi närviühendusi, et kohaneda selle uudse sensoorse liikumisega, mis tekib siis, kui kanda varvasbotaseid.